Breaking

‘Respeto,’ ‘Balangiga: Howling Wilderness’ Lead 41st Gawad Urian Nominations

The Manunuri ng Pelikulang Pilipino has announced the nominees for the prestigious film award recognition –the 41st Gawad Urian– happening on June 14 (Thursday) at the ABS-CBN Vertis Tent and will be airing live on Cinema One at 7pm.

Leading this year’s list is the film “Respeto” with 12 nominations including Best Picture, Best Director for Treb Monteras II, and Best Actor for rapper-actor Abra. Best picture nominees “Balangiga: Howling Wilderness” follows with 10 nominations and “Tu Pug Imatuy” with nine nominations. Other Best Picture nominees are “The Chanters” with a total of seven nominations, and “Birdshot” and “Bhoy Intsik,” both with six nods each.

Other films which received multiple nominations are “Changing Partners,” “Ang Larawan,” and “Kita Kita” with six each.

Gawad Urian 2018 is set to highlight Filipino music in the much-awaited awards night as three of this year’s leading film nominees are musical –“Respeto,” “Ang Larawan,” and “Changing Partners.”

This year’s Natatanging Gawad Urian award will also go to jazz pianist, composer, arranger, and musical director Winston Raval (Vanishing Tribe). The musician has handled film scoring for over 20 movies, and he was previously honored as Best Musical Director for “Ikaw Ay Akin” in the 1977 Urian Awards.

Meanwhile, the nominees for Best Actress are Alessandra de Rossi (“Kita Kita”), Joanna Ampil (“Ang Larawan”), Angeli Bayani (“Bagahe”), Gloria Diaz (“Si Chedeng at Si Apple”), Dexter Doria (“Paki”), Jally Nae Gilbaliga (“The Chanters”), Agot Isidro (“Changing Partners”), Elizabeth Oropesa (“Si Chedeng at Si Apple”), Bela Padilla (“100 Tula Para Kay Stella”), Angellie Nicholle Sanoy (“Bomba”), and Malona Sulatan (“Tu Pug Imatuy”).

Aside from Abra, Empoy Marquez (“Kita Kita”), Nonie Buencamino (“Smaller and Smaller Circles”), Timothy Castillo (“Neomanila”), Noel Comia Jr. (“Kiko Boksingero”), Allen Dizon (“Bomba”), RS Francisco, (“Boy Intsik”), Jojit Lorenzo (“Changing Partners”), Sandino Martin (“Changing Partners”), and Justine Samson (“Balangiga: Howling Wilderness”) are the Best Actor nominees.

Other nominees for Best Director are Arnel Barbarona for “Tu Pug Imatuy,” Sigrid Andre Bernardo, “Kita Kita,” Khavn De La Cruz for “Balaliga: Howling Wilderness,” Joel Lamangan for “Bhoy Intsik,” James Robin Mayo for “The Chanters,” and Mikhail Red for “Birdshot.”

Nominated for Best Supporting Actress are Yayo Aguila for “Kiko Boksingero,” Angeli Bayani for “Maestra,” Shamaine Buencamino for “Paki,” Jasmine Curtis-Smith for “Siargao,” Chai Fonacier for “Respeto,” Nathalie Hart for “Historiographika Errata,” Odette Khan for “Bar Boys,” Menchu Lauchengco-Yulo for “Ang Larawan,” and Gloria Sevilla for “Maestra.”

For Best Supporting Actor, the nominees include John Arcilla (“Birdshot”), Robert Arevalo (“Ang Larawan”), Romulo Caballero (“The Chanters”), Dido De la Paz (“Respeto”), Pio Del Rio (Balangiga: Howling Wilderness”), Nor Domingo (“Respeto”), Ronwaldo Martin (“Bhoy Intsik”), Jess Mendoza (“Sa Gabing Nanahimik ang mga Kuliglig”), and Arnold Reyes (“Birdshot”).

This year’s Best Music nominees are Ryan Cayabyab for “Ang Larawan,” Arnel Barbarona for “Tu Pug Imatuy,” Vincent de Jesus for “Changing Partners,” Jay Durias for “Respeto,” Erwin Fajardo for “The Chanters,” Khavn for “Balangiga: Howling Wilderness,” and Lutgardo Labad and Odoni Pestelos for “Smaller and Smaller Circles.”

Other awards in this annual film recognition include Best Screenplay, Best Production Design, Best Editing, Best Cinematography, Best Sound, Best Short Film and Best Documentary.

The nominees and winners are chosen by the Manunuri ng Pelikulang Pilipino composed of reputable pillars in Philippine cinema led by its president Rolando Tolentino together with members Grace Javier Alfonso, Butch Francisco, Bienvenido Lumbera, Miguel Rapatan, Benilda Santos, Dr. Nicanor Tiongson, Tito Genova Valiente, Patrick Campos, Shirley Lua, and Gary Devilles.

Catch the 41st Gawad Urian on Cinema One (SkyCable ch. 56, Destiny Cable Digital Channel 56, and Destiny Analog Ch. 37) on June 14 at 7pm.

The 1st CineManunuri Film Festival, a partnership between the Manunuri ng Pelikulang Pilipino ang Cinema Centenario, will be held from June 15 to 29 featuring the nominated and awarded movies in Gawad Urian 2018.

To see full list of nominees, visit www.cinemaone.ph and manunuri.com. For other updates, like Cinema One’s official Facebook page (www.facebook.com/Cinema1channel).

FULL LIST OF 41ST GAWAD URIAN NOMINEES

Natatanging Gawad Urian:
Winston Raval (Vanishing Tribe)

Best Film:

“Balangiga: Howling Wilderness,” Achinette Villamor, Edong Canlas, Khavn, producers

“Birdshot,” Pamela L. Reyes, producer

“Bhoy Intsik,” Ferdinand Lapuz, producer

“The Chanters,”Cai Cena, Ferdinand Lapuz, Thop Nazareno, producers

“Respeto,” Monster Jimenez, producer

“Tu Pug Imatuy,” Norhaiya Diabo Macusang, Jillian Kayle, Arnel Mardoquio, Milo Tolentino, Arnel Barbarona

Best Director:

Arnel Barbarona, “Tu Pug Imatuy”

Sigrid Andrea P. Bernardo, “Kita Kita”

Khavn, “Balangiga: Howling Wilderness”

Joel Lamangan, “Bhoy Intsik”

James Robin M. Mayo, “The Chanters”

Treb Monteras II, “Respeto”

Mikhail Red, “Birdshot”

Best Actress:

Joanna Ampil, “Ang Larawan”

Angeli Bayani, “Bagahe”

Alessandra de Rossi, “Kita Kita”

Gloria Diaz, “Si Chedeng at Si Apple”

Dexter Doria, “Paki”

Jally Nae Gilbaliga, “The Chanters”

Agot Isidro, “Changing Partners”

Elizabeth Oropesa, “Si Chedeng at Si Apple”

Bela Padilla, “100 Tula Para Kay Stella”

Angellie Nicholle Sanoy, “Bomba”

Malona Sulatan, “Tu Pug Imatuy”

Best Actor:

Abra, “Respeto”

Nonie “Buencamino, “Smaller and Smaller Circles

Timothy Castillo, “Neomanila”

Noel Comia Jr., “Kiko Boksingero”

Allen Dizon, “Bomba”

RS Francisco, “Bhoy Intsik”

Jojit Lorenzo, “Changing Partners”

Empoy Marquez, “Kita Kita”

Sandino Martin, “Changing Partners”

Justine Samson, “Balangiga: Howling Wilderness”

Best Supporting Actress:

Yayo Aguila, “Kiko Boksingero”

Angeli Bayani, “Maestra”

Shamaine Buencamino, “Paki”

Jasmine Curtis-Smith, “Siargao”

Chai Fonacier, “Respeto”

Nathalie Hart, “Historiographika Errata”

Odette Khan, “Bar Boys”

Menchu Lauchengco-Yulo, “Ang Larawan”

Gloria Sevilla, “Maestra”

Best Supporting Actor:

John Arcilla, “Birdshot”

Robert Arevalo, “Ang Larawan”

Romulo Caballero, “The Chanters”

Dido De la Paz, “Respeto”

Pio Del Rio, lBalangiga: Howling Wilderness”

Nor Domingo, “Respeto”

Ronwaldo Martin, “Bhoy Intsik”

Jess Mendoza, “Sa Gabing Nanahimik ang mga Kuliglig”

Arnold Reyes, “Birdshot”

Best Screenplay:

Sigrid Andrea P. Bernardo, “Kita Kita”

Ronald C. Carballo, “Bhoy Intsik”

Njel De Mesa, Alberto Monteras II, “Respeto”

Christopher Gozum, “Dapol Tan Payawar Na Tayug 1931”

Achinette Villamor, Jerry Gracio, “Balangiga: Howling Wilderness”

Andrian Legaspi, John Bedia, “The Chanters”

Arnel Mardoquio, “Tu Pug Imatuy”

Kip Oebanda, “Bar Boys”

Best Cinematography:

Ike Avellana, “Respeto”

Albert Banzon, “Balangiga: Howling Wilderness”

Mycko David, “Birdshot”

Mycko David, “Neomanila”

Bryan Jimenez, Arbi Barbarona, “Tu Pug Imatuy”

TM Malones, “Baconaua”

JA Tadena, “Smaller and Smaller Circles”

Best Production Design:

Bagwani Ampalayo, “Tu Pug Imatuy”

Popo Diaz, “Respeto”

Gino Gonzales, “Ang Larawan”

Marielle Hizon, “Baconaua”

Ericson Navarro, “Smaller and Smaller Circles”

Daniel Red, “Neomanila”

Thesa Tang, “Kita Kita”

Marija Vicente, Timmy Harn, Zeus Bascon, “Balangiga: Howling Wilderness”

Best Editing:

Lawrence Ang, “Respeto”

Arnel Barbarona, “Tu Pug Imatuy”

Lawrence Fajardo, “Ang Larawan”

Jay Halili, “Smaller and Smaller Circles”

Marya Ignacio, “Kita Kita”

Marya Ignacio, “Changing Partners”

Carlo Francisco Manatad, “Balangiga: Howling Wilderness”

John Anthony Wong, “Bhoy Intsik”

Best Music:

Arnel Barbarona, “Tu Pug Imatuy”

Ryan Cayabyab, “Ang Larawan”

Vincent de Jesus, “Changing Partners”

Jay Durias, “Respeto”

Erwin Fajardo, “The Chanters”

Khavn, “Balangiga: Howling Wilderness”

Lutgardo Labad and Odoni Pestelos, “Smaller and Smaller Circles”

Best Sound:

KC Caballero, “Ang Larawan”

Aian Caro, “Birdshot”

Corrine de San Jose, “Respeto”

Mikko Quizon, Stephen Lopez, “Balangiga: Howling Wilderness”

Mikko Quizon, “Changing Partners”

Jeff Sabayle, “Tu Pug Imatuy”

Immanuel Verona, “The Chanters”

Best Documentary:

Jose S. Buenconsejo, “Seven Dances of Life”

JL Burgos, “Han-Ayan”

Sari Dalena and Keith Sicat, “History of the Underground”

Ramona Diaz, “Motherland”

Phyllis Grande, “Haunted: A Last Visit to the Red House”

Nawruz Paguidopon, “God BLISS Our Home”

Dempster Samarista, “Bundok Banahaw, Sacred and Profane”

Victor Delotavo Tagaro and Toshihiko Uriu, “Yield”

Best Short Film:

Glenn Barit, “Aliens Ata”

Christian Candelaria, “Sa Saiyang Isla”

Carl Adrian Chavez, “Sorry for the Inconvenience”

Kiri Dalena, “Gikan Sa Ngitngit Nga Kinailadman” (From the Dark Depths)

Keith Deligero, “Babylon”

Kyle Fermindoza, “Manggagarab”

Dennis Hubag, “Empyreus”

TM Malones, “Bawod”

Carlo Francisco Manatad, “Jodilerks Dela Cruz, Employee of the Month”

Roanna Mercado, “Piko”

Maje Papin and Ef Orpiada, Jr., “Lutab”

Joseph Vincent ′Xeph′ Suarez, “Si Astri Maka Si Tambulah” (Astri And Tambulah)

Edmund Telmo, “Redempsyon”

Kim Timan, “Caramel Child”

Leave a comment

Your email address will not be published.




Shares