Breaking

33rd PMPC Star Awards for TV – Full List of Winners

Here is the list of winners at the 33rd Philippine Movie Press Club (PMPC) Star Awards for Television which was held at the Henry Lee Irwin Theater in Quezon City on Sunday, October 13.

BEST TV STATION:
ABS-CBN

BEST DAYTIME DRAMA SERIES:
Kadenang Ginto

BEST PRIMETIME TV SERIES:
The General’s Daughter

BEST DRAMA ACTRESS:
Angel Locsin, The General’s Daughter

BEST DRAMA ACTOR:
Jericho Rosales, Halik

BEST DRAMA SUPPORTING ACTRESS:
Janice De Belen, The General’s Daughter

BEST DRAMA SUPPORTING ACTOR:
Arjo Atayde, The General’s Daughter

BEST CHILD PERFORMER:
Sophia Reola, Nang Ngumiti Ang Langit

BEST NEW MALE TV PERSONALITY:
Aljon Mendoza, MMK-Medal Of Valor, Klinton Start Bee Happy, Go Lucky

BEST NEW FEMALE TV PERSONALITY:
Ivana Alawi, Mea Culpa: Sino Ang Maysala?

BEST SINGLE PERFORMANCE BY AN ACTRESS:
Yasmien Kurdi, Tadhana-“Sukdulan”

BEST SINGLE PERFORMANCE BY AN ACTOR:
Jeric Gonzales, Magpakailanman-“Sex Slave”

BEST PUBLIC SERVICE PROGRAM:
Healing Galing/TV 5

BEST PUBLIC SERVICE PROGRAM HOST:
Edinell Calvario, Healing Galing

BEST COMEDY SHOW:
Banana Sundae

BEST COMEDY ACTOR:
Bayani Agbayani, Home Sweetie Home: Extra Sweet

BEST COMEDY ACTRESS:
Maine Mendoza, Daddy’s Gurl

BEST DRAMA ANTHOLOGY:
Ipaglaban Mo/ABS-CBN 2

BEST MUSICAL VARIETY SHOW:
SMAC Pinoy Ito/IBC 13, Young Once Upon A Time/NET 25

BEST VARIETY SHOW:
Sunday Pinasaya/GMA 7

BEST EDUCATIONAL PROGRAM:
Matang Lawin/ABS-CBN 2

BEST EDUCATIONAL PROGRAM HOST:
Kim Atienza (Matang Lawin/ABS-CBN 2)

BEST CELEBRITY TALK SHOW:
Tonight With Boy Abunda/ABS-CBN 2

BEST CELEBRITY TALK SHOW HOST:
Boy Abunda, Tonight With Boy Abunda

BEST DOCUMENTARY PROGRAM:
I Witness

BEST DOCUMENTARY PROGRAM HOST:
William Thio, Spotlight

BEST DOCUMENTARY SPECIAL:
The Story of the Filipinos Protecting The Environment

BEST HORROR/FANTASY PROGRAM:
Daig Kayo Ng Lola Ko

BEST MAGAZINE SHOW:
Rated K

BEST MAGAZINE SHOW HOST:
Korina Sanchez-Roxas, Rated K

BEST NEWS PROGRAM:
TV Patrol

BEST MALE NEWSCASTER:
Raffy Tima, Balitanghali

BEST FEMALE NEWSCASTER:
Vicky Morales, 24 Oras

BEST MORNING SHOW:
Unang Hirit

BEST MORNING SHOW HOST:
Umagang Kay Ganda Hosts

BEST PUBLIC AFFAIRS PROGRAM:
The Bottomline

BEST PUBLIC AFFAIRS PROGRAM HOST:
Boy Abunda, The Bottomline

BEST TRAVEL SHOW:
G Diaries

BEST TRAVEL SHOW HOST:
Dolly Malgapo and Indra Cepeda, Landmarks

BEST LIFESTYLE SHOW:
The World Of Gandang Ricky Reyes

BEST LIFESTYLE SHOW HOST:
Ricky Reyes, The World Of Gandang Ricky Reyes (GMA News TV)

BEST TALENT SEARCH PROGRAM:
The Clash (GMA 7)

BEST TALENT SEARCH PROGRAM HOSTS:
Luis Manzano and Pia Wurtzbach, World Of Dance Philippines (ABS-CBN 2)

BEST CHILDREN SHOW:
Talents Academy/IBC 13

BEST CHILDREN SHOW HOSTS:
Anastacia Paronda, Janella Glissman, Zandi Gabriel Miranda and Fred Lorinz Bacay (Talents Academy/IBC 13)

Special Awards:

Ading Fernando Lifetime Achievement Award:
Kris Aquino

Excellence in Broadcasting Lifetime Achievement Award:
Vicky Morales

TV Queens at the Turn of the Millennium:
Angel Locsin, Bea Alonzo, Carla Abellana, Heart Evangelista, Jennylyn Mercado, Judy Ann Santos, Kathryn Bernardo, Kim Chiu, Liza Soberano, Maja Salvador, Marian Rivera, and Sunshine Dizon

Power Tandem of the Year:
Edward Barber and Maymay Entrata, Ken Chan and Rita Daniela

Celebrity Mom of the Night:
Dimples Romana

Skin Magic Male and Female awardee:
Edward Barber and Dimples Romana

Frontrow Male awardee:
Edward Barber

Frontrow Female awardee:
Ariella Arida

Leave a comment

Your email address will not be published.




Shares